Ukąszenia kleszczy

 

Przede wszystkim w okresie wakacyjnym jesteśmy najbardziej narażeni na ukąszenia owadów. Jednak również wiosną i jesienią należy uważać, gdy przebywamy w lesie lub na łące. Często padamy ofiarą kleszczy. Wybierając się do lasu ubierajmy długie spodnie i bluzy z długim rękawem. Również głowę warto osłonić chustką, czapeczką lub kapeluszem. Niestety kleszcz atakując ofiarę wydziela substancję znieczulającą, przez co nie czujemy, kiedy się w nas wkłuwa. Po przyjściu do domu należy dokładnie oglądnąć całe ciało. W aptece można kupić specjalną pompkę, która zasysa kleszcza. Można go też usunąć pęsetą. Istnieje jednak ryzyko, że główka może zostać w ciele. Wtedy trzeba zgłosić się do lekarza. Miejsce, gdzie tkwił kleszcz należy zdezynfekować. Kleszcze przenoszą niebezpieczną chorobę, jaką jest borelioza. W przypadku, gdy w okresie około 30 dni od momentu ukąszenia, pojawi się w tym miejscu czerwony ślad z jasnym środkiem, tzw. rumień to znaczy, że mamy boreliozę. Leczy się ją antybiotykami. Wywołuje objawy kojarzące się z grypą.

Ukąszenia pszczół i os

 

W czasie lata, gdy wszystko kwitnie wszędzie latają pszczoły i osy. Przyciągają je słodkie aromaty. Z tego względu uważajmy, gdy na powietrzu spożywamy słodkie potrawy i napoje. Są smakowitym kąskiem dla owadów. Sposób, w jaki działają pszczoły i osy różni się. Osa wstrzykuje do naszego ciała jad, a pszczoła pozostawia swoje żądło. W żądle znajduje się jad, dlatego należy usunąć je jak najszybciej i jak najdelikatniej. Używanie pęsety nie jest wskazane w tym przypadku, ponieważ można przez przypadek wprowadzić jad do organizmu. Lepiej pomóc sobie grubą igłą. Ukłucie pszczoły lub osy wywołuje zazwyczaj obrzęk i swędzenie. Do tego miejsca przykładamy lód, a jeszcze lepiej mieszankę zimnej wody z octem. Do pół szklanki wody dodajemy łyżeczkę octu. W aptekach są dostępne środki łagodzące nieprzyjemne odczucia wskutek ukąszenia. Niektóre osoby są uczulone na jad owadów. Często dochodzi u nich do ataku duszności, a wtedy trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie. Szczególnie niebezpieczne są ukąszenia w szyję lub język.

Jak się chronić przed wirusem HCV

 

Wirus HCV jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu C, czyli za żółtaczkę typu C. Do zakażenia dochodzi przez kontakt z krwią zakażonej osoby. Do takiej sytuacji może dojść nawet podczas niewielkiego zabiegu chirurgicznego, transfuzji krwi, ale również podczas robienia tatuażu lub w gabinecie kosmetycznym. Wystarczy, że narzędzia nie będą odpowiednio wysterylizowane. Wirus HCV jest czasem zwalczany samodzielnie przez organizm, ale w większości przypadków potrzebna jest specjalistyczna terapia, na którą organizm różnie reaguje. Nieleczona żółtaczka prowadzi do chorób wątroby, a nawet raka. O ile to tylko możliwe minimalizujmy ryzyko zakażenia tą chorobą. Kiedy poddajemy się nawet najmniejszemu zabiegowi takiemu jak zmiana opatrunku lub zastrzyk, pilnujmy, aby były wykonywane w rękawiczkach jednorazowych. Omijamy gabinety kosmetyczne i studia tatuażu, co do których mamy wątpliwości, czy rygorystycznie przestrzegają zasad higieny. Nie pożyczajmy tak osobistych przyborów jak maszynka do golenia lub przybory do manicure.


http://hipoalergiczni.pl/6-najpopularniejszych-oliwek-dla-dzieci-pod-lupa/

[1] 2 3 4     następna