Scaling i piaskowanie

 

Codzienna pielęgnacja zębów jest obowiązkowa. Zęby myjemy rano i wieczorem, a o ile to możliwe po każdym posiłku. Pozostałości w szczelinach zębów usuwamy nicią dentystyczną. Pomimo naszej dbałości, na zębach i tak pojawia się osad, a z czasem kamień nazębny. Sprzyja temu picie herbaty i kawy. Na powstawanie osadu i przebarwienia na zębach najbardziej narażeni są palacze. Kamienia nazębnego nie jesteśmy w stanie usunąć domowymi metodami. Musimy wybrać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie zostanie wykonany scaling. Zabieg najczęściej wykonuje się przy pomocy urządzenia emitującego ultradźwięki. Pod jego wpływem kamień się kruszy i odpada od płytki zęba. Specjalna końcówka rozpyla wodę i dzięki temu od razu wypłukuje kamień. Wszelki osad i kamień zostaje usunięty. Scaling nie jest przyjemnym zabiegiem, ale jest bezbolesny. Sam osad, który lubi się zagnieździć również w szczelinach zębowych usunie piaskowanie. Urządzenie wyrzuca piasek stomatologiczny z wodą, który uderzając o zęby i ściera nagromadzony osad.

Testy alergiczne

 

Coraz więcej osób cierpi na dolegliwości alergiczne. Jedni mają katar i łzawią im oczy, a inni dostają wysypki. Zwiększa się liczba osób cierpiących na alergie pokarmowe, ale wciąż najwięcej osób zgłasza się do alergologów z powodu sezonowych dolegliwości wywołanych pyleniem traw, krzewów, drzew i chwastów. Im wcześniej leczenie zostanie rozpoczęte, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia alergii. Ponadto jedna alergia wywołuje zazwyczaj lawinę kolejnych i może prowadzić do astmy. Dlatego tak ważne jest wykonanie testów alergicznych. Przede wszystkim wykonywane są testy skórne. Najlepiej wykonywać je w okresie, gdy w powietrzu nie krążą pyłki wywołujące alergię. Lekarz może zlecić również oznaczenie przeciwciał IgE w surowicy krwi. Alergeny nanosi się na przedramię lub plecy. Jednorazowo można przetestować od dziesięciu do dwudziestu alergenów. Jeśli na skórze pojawi się zaczerwienie to oznacza to, że jesteśmy uczuleni na dany alergen. Gdy skóra reaguje w silny sposób oznacza to, że stopień uczulenia jest wysoki.

Zatkane ucho

 

Jeśli wydaje się nam, że gorzej słyszymy, a przy tym pojawia się nawet ból ucha oraz zawroty głowy, nie musi to oznaczać infekcji lub poważniejszej choroby. Być może w uchu zebrało się po prostu zbyt dużo woskowiny, która zaczopowała kanał słuchowy. Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej i przewodu słuchowego. Stanowi ochronę dla ucha środkowego. Woskowina jest wydzielana w miejscu, gdzie zaczyna się kanał słuchowy. Wiele czynników wpływa na to, że woskowina zaczyna być produkowana w nadmiarze. Jednym z czynników jest zanieczyszczone powietrze. Poza tym słuchawki wkładane do ucha również temu sprzyjają, nie mówiąc o tym, że oddziałują negatywnie na słuch. Kumulowanie się woskowiny prowadzi do utworzenia twardego korka, który sprawia, że gorzej słyszymy i może być przyczyna uszkodzeń błony bębenkowej. Łatwo dochodzi wówczas do stanów zapalnych. Aby usnąć woskowinę, trzeba wybrać się do laryngologa. Skierowanie dostaniemy od lekarza pierwszego kontaktu. Ucho zostaje przepłukane letnią wodą przy pomocy dużej strzykawki.[1] 2 3 4     następna