Zgaga

 

Zgaga jest dolegliwością, która dotyka wiele osób. W niektórych przypadkach pojawia się sporadycznie, szczególnie w okresie świąt, gdy obfitość pożywienia i jego kaloryczność obciąża żołądek. Czasem jednak staje się przewlekła i bardzo silna. Zgaga objawia się pieczeniem w przełyku, a także gorzkim posmakiem w ustach. Z reguły występuje po zjedzeniu posiłku. Dolegliwości mogą się nasilać i przybierać postać palenia w nadbrzuszu lub za mostkiem. Jeśli ten problem pojawia się zbyt często i coraz bardziej się nasila, może świadczyć o refluksie przełyku. Może też być objawem poważniejszych chorób takich jak choroba wrzodowa żołądka albo dwunastnicy. Może również informować o nowotworze żołądka lub przełyku. W szczególności, gdy zgadze towarzyszą inne symptomy takie jak trudności w przełykaniu i gwałtowne chudnięcie. Lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować nas do gastrologa. Gastrolog zleci wykonanie gastroskopii, dzięki której dowiemy się, co jest przyczyną naszych kłopotów ze zdrowiem.

Drżenie rąk

Dodano: 29-04-2012, Tagowanie: sygnały choroby, bóle, ciało
 

Drżenie rąk może mieć przyczynę w różnych źródłach. Taki objaw przypisuje się najczęściej nerwicy. Drżenie rąk pojawia się w też w efekcie przemęczenia i długotrwałego stresu. W takim przypadku często wystarczy kilkudniowy relaks, najlepiej na łonie przyrody i wszystko wraca do normy. Jest to jednak objaw, który może świadczyć również o poważniejszych schorzeniach. Wspomniana już nerwica jest chorobą, którą często się bagatelizuje. Tymczasem prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu. Chociaż jest chorobą o podłożu psychicznym, wywołuje dolegliwości fizyczne. Leczeniem powinien się zająć psycholog lub psychiatra. Drżenie rąk może świadczyć o nadczynności tarczycy. Nadczynność wiąże się z nadmierną produkcją hormonów. W wynikach badań krwi wartości T3 i T4 są zbyt wysokie, a wartość TSH jest obniżona. Lekarz pierwszego kontaktu skieruje nas do endokrynologa, który przepisze odpowiednie leki i każe wykonać USG. Wraz ze stabilizacją czynności tarczycy, drżenie rąk powinno ustąpić.

Nadmierne pocenie się

Dodano: 29-04-2012, Tagowanie: sygnały choroby, bóle, ciało
 

Każdy człowiek wytwarza pewne ilości potu, szczególnie podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Pocimy się również bardziej, gdy znajdujemy się w ciepłym otoczeniu. W lecie, w czasie upałów lub w bardzo ogrzanych pomieszczeniach pocenie się jest czymś naturalnym. Nasz niepokój powinno wzbudzić częste pocenie się, niezależne od temperatury. W przypadku niektórych chorób nagłe, obfite pocenie się jest tylko elementem towarzyszącym innym objawom. Ciało zaczyna się pocić, gdy pojawia się choroba np. dróg oddechowych, podczas której występuje gorączka. Podwyższona temperatura, osłabienie i pocenie się powinno skłonić nas do jak najszybszej wizyty w gabinecie lekarskim. Być może będzie potrzebny antybiotyk. Nadmierne pocenie się towarzyszy często kobietom znajdującym się w okresie menopauzy. Oblewają je gwałtowne poty. Raz jest im zimno, a raz gorąco. Dokuczają tzw. uderzenia gorąca. W przypadku dużych dolegliwości lekarz może zlecić hormonalną terapię zastępczą. Zimny pot w połączeniu z bólem w klatce piersiowej, który pojawia się nagle to typowy objaw zawału serca.


olejek-marula.pl

[1] 2 3 4     następna